Zasady postępowania, rozwoju osobistego i zawodowego

Zasady zawsze lepsze niż kwasy 😉
Czyli w ciągłej budowie – baza zasad, porad, wskazówek, myśli przewodnich, którymi staram się otaczać, a które tworzą się w mojej głowie, ale też w dużej mierze pochodzą od osób, które mnie inspirują.
Nie ważne jednak, czy są to zasady i wskazówki wymyślone przeze mnie, czy przez kogoś, WAŻNE, że uznałem je za warte odnotowania i wracania do nich. Dlatego też dziele się nimi z Wami, bo i może Wam się przydadzą, a na pewno ja sam będę mógł sobie otworzyć stronę, żeby sobie zrobić przegląd i uporządkować myśli w gorszych dniach.
Zasady planuję aktualizować pod koniec każdego miesiąca.
Jednak muszę być z Tobą szczery:
Niektóre zasady są szkicem mapy, którą próbuję podążać. Są dla mnie trudne, dlatego tym bardziej potrzebuję o nich sobie przypominać i do niech dążyć.
Poza tym:
TO że używam drugiej osoby, w żadnym wypadku nie oznacza, że uważam, że i Ty powinieneś próbować się takich zasad trzymać, ale z pewnością pomogą Ci w Twojej prywatnej małej burzy mózgu. Oby 🙂

Możliwe filtrowanie przez słowa kluczowe

 1. Nie przykładaj się mniej do realizacji zadania / celu tylko dlatego, że ma on relatywnie mniejszą wagę.
 2. Szukasz pomysłu / inspiracji / problemu do rozwiązania – to zacznij więcej czytać i albo dostaniesz gotowe odpowiedzi / podpowiedzi, albo Twój umysł przez koncentracje na czytaniu będzie miał lepszy możliwości kreacji. Ponadto na chwile oderwiesz się od główkowania, co również sprzyja napływowi pomysłów.
 3. Minimalizm i pozbywanie się rzeczy zbędnych. Pozbądź się nieproduktywnych nawyków, zbędnych gadżetów, irytujących znajomych lub tych, których nie lubisz (w sensie nie spędzaj z nimi czasu)
 4. Koncentruj się na tym na co masz wpływ. Na swoim wewnętrznym świecie, Twoich decyzjach, celach, planach.
 5. Wybieraj to co jest praktyczne i bezpieczne nad tym co jest estetyczne i modne.
 6. Ćwicz regularnie
 7. Spędzać więcej czasu z rodziną!
 8. Myśl i organizuje w kategoriach: cele zawodowe, zobowiązania, rodzina, relacje międzyludzkie, społeczność, zdrowie i energia, zasoby finansowe, ekspresja twórcza (inspiracja: David Allen – Getting Things Done)
 9. Zdobywaj zaufanie ludzi – cokolwiek robisz
 10. Ustalaj cele. Notuj wszystko skrupulatnie – dzień pod dniu. Rób zestawienia, statystyki. To kiedyś zaprocentuje bardzo mocno jako solidny content. Twórz przestrzeń produktywności przez pryzmat generowania zasad, pomysłów, problemów do rozwiązania.
 11. Wybierając bieżące działanie do wykonania sugeruj się następującymi kryteriami (zachowując kolejność): kontekst / dostępny czas / dostępna energia / priorytety (inspiracja: David Allen – Getting Things Done)
 12. Ufaj swojej intuicji
 13. Czasem, żeby lepiej coś zrozumieć musisz to zanegować – parafraza Alberta Camusa „Żeby zrozumieć świat, trzeba się czasem od niego odwrócić”
 14. Najlepsze pomysły na temat pracy nie przyjdą Ci do głowy kiedy jesteś w pracy (inspiracja: David Allen – Getting Things Done)
 15. Nie pracuj bez przerwy. Czasem odejdź na bok, spójrz na to co robisz z dalszej perspektywy, aby dostrzec ewentualny brak harmonii (inspiracja by Leondardo da Vinci)
 16. Dążenie do wielkości to najprostsza droga do porażki (Wybierz siebie – James Altucher)
 17. Nie bój się delegowania zadań.
 18. Nie odkładaj zadań na później, a jeśli masz taką chęć – zatrzymaj się i zastanów dlaczego (być może z jakichś względów nie chcesz wykonać tego zadania)
 19. Wykonuj jedną rzecz na raz – skup się na niej. Najnowsze badania dowodzą, że człowiek nie może działać wielozadaniowo, tj. nie jest w stanie jednocześnie skupić się na więcej niż jednej rzeczy – bez utraty wydajności.
 20. Nie trać czasu na snucie wizji zemsty. Odpuść sobie. Przebaczanie to dobra i oczyszczająca praktyka. Wszelkie negatywne myśli odbierają w danym okresie jakąś część Twojej produktywności i inteligencji.
 21. Zła pogoda nie jest powodem do odwołania biegania jeśli tylko biegasz w jakimś celu! PS. Bieganie i pogoda, to tylko przykładowa relacja.
 22. Zadania Ad hoc wykonuj kiedy tylko się pojawiają.
 23. Określenie konkretnej daty na zrealizowanie określonego zadania, znacznie zwiększa prawdopodobieństwo jego wykonania.
 24. Śpij min. 6 godzin (pożądany zakres to 6-8 h)
 25. Czytaj dużo książek. Najlepiej inspirujących.
 26. Znajdź co najmniej jednego mentora, któremu ufasz i podążaj jego śladami lub czerp z niego inspiracje. Mentor to nie musi być tu osoba, którą znasz, ale równie dobrze jakaś postać która wypatrzyłeś na Internetach). PS. Mentor nie będzie Ci mówił co masz robić, ale pokaże Ci co i jak on zrobił, abyś mógł się zainspirować i dostosować jego wiedzę i doświadczenie, do swojego gruntu.
 27. Ulepszaj swoje pomysły i rozwiązania – zawsze staraj się znajdować optymalne rozwiązania.
 28. Zadawaj pytania „Jakie są Twoje własne długoterminowe cele i dążenia oraz jakie projekty z nimi związane musisz określić, by wszystko zrealizować? (by David Allen) – podobnie jeśli chodzi o firmę własną czy tę dla której pracujesz.
 29. Zawsze miej możliwość odnotowania / nagrania pomysłu (komputer, notatnik, smartfon)
 30. Zamartwianie się na zapas zastąpmy myśleniem i planowaniem na zapas – Winston Churchill
 31. Zmieniaj zasady, ale najpierw je dobrze opanuj
 32. Aby dokonać postępu trzeba najpierw zacząć. Aby zacząć, trzeba podzielić złożone, przytłaczające zadania na mniejsze, możliwe do opanowania sprawy, a potem zacząć je po kolei rozwiązywać (Mark Twain)
 33. Rób tylko to co Ciebie interesuje, co Ci sprawa przyjemność
 34. Stosować zasadę w spotkaniach operacyjnych i we własnych projektach „No dobrze, to co jest najbliższym działaniem”
 35. Podczas komunikacji dot. problematycznej kwestii – spokojnie wysłuchaj wszystkiego do końca. Weź głęboki oddech i jeśli jesteś w stanie klarownie sprecyzować myśli / odpowiedź – zrób to, jeśli nie -powiedz, że to przemyślisz i dasz znać. (Zaczerpnięte nie pamiętam skąd :()
 36. Zacznij od zrobienia tego co konieczne, następnie zrób to, co możliwe, a nagle się okaże, że robisz rzeczy niemożliwe.. (Święty Franciszek z Asyżu)
 37. Umysł jest od generowania pomysłów, a nie od ich przetwarzania.
 38. Stwórz taką strategię działania, w której źródłem motywacji lub nagrodą jest samo działanie.
 39. Rozpamiętywanie przeszłości ma sens, gdy pozytywnie projektuje przyszłość
 40. Dzielenie się doświadczeniami z innymi to najlepszy proces uczenia, a jednocześnie ułatwia nadzorowanie i samomotywowanie
 41. Biznes przynosi pieniądze jeśli rozwiązuje problemy
 42. „Sukces zapewnia tylko stałe poszerzanie granic we wszystkich kierunkach – w sferze kreatywnej, finansowej, duchowej i fizycznej” (Wybierz siebie – James Altucher)
 43. Przedsiębiorca musi umieć pogodzić się z porażką, tworzyć pomysły, sprzedawać te pomysły i wcielać je w życie, a przy tym wszystkim wykazywać się dużą konsekwencją w działaniu – aby wyciągać wnioski z niepowodzeń i czym prędzej ruszać naprzeciw kolejnej przeszkodzie (Zaczerpnięte nie pamiętam skąd)
 44. Dobre zmiany zaczynają się od małych kroczków, ale złe też.. więc uważaj na różne pokusy wyjątków 😉
 45. Myśl od razu nie zapisana ucieka. Między pojawieniem się myśli a jej zapisaniem nie bierz się za wykonywania innej czynności
 46. Albo masz wymówki, albo efekty
 47. Niech Cię nie zajmuję, ani nie rozprasza nic, co Ci w danej chwili (obecnym czasie) nie jest potrzebne, co Cię nie inspiruje, nie rozwija, nie daje zarobku” – zawsze możesz to wrzucić do zadań „kiedyś/może”. (patrz metoda GTD)
  51% mnie uważa, że lepiej umrzeć w konflikcie ze światem, niż ze sobą, pozostałe 49% mnie uważa na odwrót
 48. Przed, albo najpóźniej w trakcie prowadzenia działalności przeczytaj książkę „Mit Przedsiębiorczości” Michale E. Gerber
 49. Staraj się pisać tak artykuły i inne formy przekazu, aby każde zdanie było dla Ciebie przygodą / prowokacją / wzbudzało podniecenie, radość, albo smutek itp.
 50. Najważniejsze w życiu jest nie to, co posiadamy, lecz kogo spotykamy – J.M. Laurence
 51. Pracuj nad swoją firmą, nie w niej. („Mit Przedsiębiorczości” Michale E. Gerber)
 52. Twoja zdolność tworzenia jest wprost proporcjonalna do Twoich umiejętności relaksacji
 53. Myśl jest pożyteczna, jeśli motywuje do działania, ale szkodliwa, jeśli zastępuje działanie (Bill Reader)
 54. Odrobina działania jest lepsza niż tona teorii – Fryderyk Engels
 55. Nie obserwuj w social mediach dlatego, że ktoś Ciebie obserwuje, ale tylko jeśli za obserwacją płynie jakaś wartość
 56. Codziennie staraj się zrobić coś czego się boisz
 57. Przestań się szufladkować, bo na pewno – być może przez presję społeczną – to non stop robisz. Nic nie ogranicza Ciebie bardziej, niż dopasowywanie się do roli. Rób wiele rzeczy i czasem wyjdź siebie, żeby się poobserwować.
 58. Wszystko powinno być wykonane, w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe, ale nie prościej – Alber Einstein
 59. Staraj się pisać wszystkie teksty jakbyś był najbardziej kreatywnym copywriterem. Zajmuję trochę więcej czasu, ale daje znacznie więcej przyjemności i wpływa na polepszenie odbioru.

Share: