Pobierz listę znajomych z Facebooka

Jak szybko, sprawnie i prawie całkiem automatycznie pobrać swoich znajomych (lub znajomych znajomego) z Facebooka? 

Spis treści

Wstęp

Jak jednym kliknięciem otrzymać poukładaną listę znajomych z Facebooka?

Dzisiejszy wpis odnosi się do prostego programu, który właśnie napisałem i oferuję za darmo dla obecnych i nowych subskrybentów Newslettera na stronie: https://tytanparcy.pl lub https://multiefekt.pl – zatem jeśli jeszcze nie jesteś subskrybentem to zapraszam do zapisania się do newslettera – w szczególności jeśli interesuje Cię program.

W mailu powitalnym otrzymasz hasło do strefy subskrybenta, w której będziesz mógł pobrać program, ale również inne darmowe materiały, które są i pojawią się w przyszłości.

Newsletter

A nazwa jego: Get FB Friends
Program, o którym piszę nazwałem – Get FB Friends i składa się z 2 odrębnych modułów (podprogramów: MyFBFriends.exe i TheirFBfriends.exe).
 
W dużym skrócie program umożliwia pobieranie listy znajomych na Facebooka oraz list znajomych waszych znajomych 😉
Czyli mówiąc po ludzku: stosując ten program możesz:
 • wygenerować tylko jednym kliknięciem plik –  MyFBfriends.xls, który zawiera listę Twoich znajomych na FaceBook (dane osobowe, link do profilu, liczba znajomych / liczba wspólnych znajomych, link do strony znajomych
 • wygenerować listę znajomych Twojego dowolnego znajomego (lub kilku, a nawet wszystkich znajomych) na podstawie pliku MyFBfriends.xls
 • a następnie wygenerować listę znajomych dowolnej osoby, której listę znajomych już zdążyłeś wygenerować do pliku xls.
Więcej o możliwościach w Instrukcji postępowania z programem.
 
Muszę przyznać, że nie prowadziłem pogłębionych poszukiwań, aby znaleźć jakieś gotowe rozwiązanie, ale te które przeprowadziłem wykazały, że takiego nie ma (lub nie potrafię go znaleźć :)) – zatem niewykluczone, że taki program już ktoś napisał 🙂
 
Musisz wiedzieć, że od momentu wymyślenia idei programu do momentu jego powstania minęło ok 10 dni, zatem program zawiera parę minusów i na pewno parę bugów, które nie przewidziałem.  Natomiast najważniejsze, że robi to co ma robić i osobom, które chcą wykorzystać jego możliwości będzie działał poprawnie 😉 (taka magia, którą kiedyś wytłumaczę ;))
 
Program nie jest też przetestowany na wielu systemach. Ja testuję w środowisku Windows 7 (64 bit), Windows 8 (32 bit) oraz MAC, więc możliwe, że u Was wyjdą jakieś błędy, których nie udało mi się zarejestrować w moich warunkach testowych. Z góry dzięki za informacje zwrotne.

Korzyści i problemy jakie rozwiązuje program

Jakie problemy rozwiązuje program:

 • potrzebujesz stworzyć bazę danych znajomych i ich znajomych 
 • prowadzisz projekty, przedsięwzięcia, biznesy – potrzebujesz szybko oszacować kontakty, żeby następnie określić potencjał kontaktu dla określonych projektów
 • potrzebujesz uproszczonego widoku na znajomych wraz z liczbą ich znajomych (jeśli jest określona)
 • potrzebujesz szybkiego wykazu swoich kontaktów wraz z adresami do ich profilu
 • jeśli masz jakiś pomysł jak jeszcze wykorzystasz program – super – proszę napisz na kontakt@tytanpracy.pl lub skomentuj.

Jeśli..

którychś z powyższych punktów odniósł się bezpośrednio lub pośrednio do Twoich problemów / potrzeb to znaczy, że korzyści jakie dla Ciebie płyną z jego wykorzystania to:
 • prawie całkowita automatyzacja zadania 
   
  Pierwszy moduł tylko uruchamiasz i czekasz na wyniki, a no i w wcześniej musisz stworzyć plik dane.txt z wedle wytycznych (no ale to jednorazowo pół minuty roboty). Drugi moduł to symboliczna interakcja (gdzie wybierasz plik do analizy i jakie listy chcesz generować). 
  Poza tym to całkowita automatyzacja. 
   
 • duża optymalizacja czasowa. 
   
  Przykładowo: 
  Załóżmy, że korzystasz tylko z modułu pierwszego „MyFBfriends” aby stworzyć arkusz ze swoimi znajomymi wraz z podstawowymi informacjami. Załóżmy, że masz tak jak ja ok 660 znajomych. 

Taki arkusz mniej więcej będzie wyglądał tak:                

kliknij aby powiększyć
Nie sprawdzałem, ale jak myślisz ile zajmie Ci czasu, aby taki arkusz stworzyć? Na pewno musisz: 
 • wejść na stronę ze swoimi znajomymi
 • przewinąć stronę na sam dół X razy (jeden screen będzie mieścił od ok 10 – 16 znajomych – to w zależności m.in od rozdzielczości jaką masz ustawioną)
 • wymyślić metodę, jak pobrać znajomych
 • pobrać dane i wyodrębnić te które Ciebie interesują (nie wiem może skopiujesz to co widoczne i wkleisz do notepad++, następnie jakoś sprytnie pousuwasz to co niepotrzebne, i zaczniesz proces kopiowania danych do arkusza. Kto wie może uznasz, ze chcesz tylko imie i nazwisko (dla wielu zastosowań to wystarczy.
Tak czy siak.. szacuje, że przy tych założeniach spędziłbyś na takim zadaniu kilka godzin. Reasumując zamiast spędzić kilka godzin na usypiającym zadaniu klikasz i w czasie ok 2-3 minut masz gotowy plik.
A to tylko Twoi znajomi..
Pomyśl teraz, że chcesz tak sprawdzić znajomych znajomych 🙂

Optymalizacja? Produktywność? Automatyzacja? Skąd pomysł na taki programik?

Pomysł na taki programik przyszedł z jedynej słusznej kopalni pomysłów, która nazywa się „potrzeba„. 
 
W moim przypadku, któregoś razu uznałem, że potrzebuję mieć szybki dostęp do wszystkich moich znajomych na Facebooku, aby następnie ich np. podzielić na tych:
 • do których mógłbym napisać w sprawie: x,y,z itp.
 • których chciałbym prosić o opinie w jakiejś sprawie
 • których mógłbym poprosić o: a,b,c itp.
 • których może chciałbym usunąć 😉 (a co!) / zablokować / coś przed nimi ukryć.
 
Generalnie wszystko zmierzałoby do tego, aby stworzyć przejrzystą listę znajomych w arkuszu (kiedy piszę arkusz mam na myśli albo Excel / office calc / google sheet itp) a następnie przypisywać im w kolumnach różne atrybuty. 
 
Oczywiście program / skrypt nie był pierwszym pomysłem. W pierwszej opcji miałem wszystko zrobić ręcznie, ale szybko i sprytnie. Miałem to opisać na blogu, aby się przydało innym. I może by się przydało, ale szybko dotarło do mnie, że można ten proces o wiele bardziej zoptymalizować i całkiem zautomatyzować. 
 
A jak można, to trzeba 😉 
 
Więc, więcej…
 
Potem, a w zasadzie za chwilę, pojawiła się, aby dać możliwość pobierania nie tylko swoich znajomych. 
Bez zastanawiania się przystąpiłem do pisania programu, mając jednocześnie radość z myśli, że program będzie miał potencjał, aby pomóc innym.. którzy wykorzystają go w taki sposób jak ja lub inny. Nawet jeśli nie potrzebujesz list / baz kontaktów do celów zawodowych / projektowych itp. to zawsze możesz co jakiś czas zrobić bieżący wykaz znajomych i porównać go ze stanem z przeszłości. Poszczególne stany będziesz miał w pliku w arkuszach o nazwach składających się z dat i godziny zapisu (więcej w Instrukcja postępowania z programem).

Dlaczego w konsoli (wierszu poleceń) ?

Co bardziej wymagający, a może troszkę kręcący nosami spytają: dlaczego program jest w wersji konsolowej? Gdzie ładne okienka?
I tak…Owszem, tak własnie jest. Oba moduły MyFBFriends.exe i TheirFBfriends.exe są w wersji konsolowej (wiersz poleceń) – poniżej przykładowe zrzuty:

A co z wersją płatną?

Cóż, każdy lubi być wynagradzany za swoją pracę, ale jak mam być szczery, to po prostu chciałem dać Ci wartość.
I jak mam być dalej szczery.. owszem pomyślę o opcji płatnej, ale tylko wtedy jeśli uzyskam informację zwrotną – i to nie od jednej osoby – w stylu: „Mariusz / Tytanie, fajny ten programik, przydaje się nawet, ale dodałbym jeszcze do niego to i tamto.. i nawet z chęcią bym wtedy za niego zapłacił.” 
 
Jeśli zatem myślisz o takiej informacji zwrotnej – śmiało, nie krępuj się.
 
Oczywiście możesz zawsze przelać darowiznę, aby docenić moją pracę.
Jeśli nie zapomnę to gdzieś umieszczę link do PayPala, albo jakiegoś innego sposobu płatności. 
Właśnie mnie natchnęło, żeby pochylić się nad serwisem:  https://patronite.pl/ – więc możesz się spodziewać, że spróbuje tam się ogarnąć, coby stworzyć dodatkową przestrzeń dla subskrybentów Tytana Pracy.
 
Instrukcja obsługi
 
Poniżej zamieszczam instrukcję do programu. Zamieszczę ją również na stronie programu jak tylko powstanie 😉

Instrukcja postępowania z programem i możliwości programu

KROK 1 – pobieranie programu
Program pobrałeś w postaci archiwum ZIP o nazwie „Get FB Friends SETUP.zip”
Możliwość pobrania programu za darmo otrzymałeś po zapisaniu się do Newslettera na stronie: https://tytanparcy.pl lub https://multiefekt.pl
Program pobierasz ze strony:  https://tytanpracy.pl/strefa-subskrybenta/ do której logujesz się na hasło subskrybenta (otrzymasz mailem)
Ściągasz program. Dostępne wersje: Windows i Mac.
Jeśli się jeszcze nie zapisałeś do newslettera, to poniżej możesz to zrobić:

Newsletter

KROK 2 
Rozpakowujesz archiwum w dowolnym miejscu
KROK 3 – instalacja / kontrola
Rozpakowane archiwum powinno zawierać, w zależności od systemu na jaki pobrałeś program:
WINDOWS
 • Get FB Friends SETUP.exe
W przypadku Windowsa zdecydowałem się na wersje instalacyjną, głównie gdyż – jak się okazało – dzięki takiemu zabiegowi, program przechodzi prawie bez zastrzeżeń przez takie kontrole jak tutaj:  https://www.virustotal.com 
Przebieg instalacji:
 1. W pierwszym korku prawdopodobnie Twój system lub Twój antywirus wyrażą zaniepokojenie, że albo plik to wirus, albo że nie znany wydawca. No więc wydawcę znasz 😉 a jeśli chodzi o jego potencjalną wirusowość to musisz mi zaufać, że wszystko jest w porządku i nie ma mowy o wirusie. Niemniej jednak przeczytaj najpierw punkt: 6. (dla nieufnych) Opis działania programu i fałszywe zagrożenia – aby się dowiedzieć trochę więcej o tym kiedy i dlaczego możesz oczekiwać różnych alertów o zagrożeniach.
 2. Wybór miejsca instalacji.
  Program domyślnie zainstaluje się w: C:\Program Files\Get FB Friends, ale może wybrać inne miejsce. Nie musisz tworzyć folderu dla programu – program domyślnie zainstaluje się w folderze Get FB Friends
 3. Tworzenie skrótu do aplikacji (możesz wybrać folder na skróty lub zrezygnować ze skrótu
 4. Potwierdzenie rozpoczęcia instalacji
 5. Instalacja
 6. Okno z informacją o czym musisz pamiętać przed uruchomieniem programu.
 7. Klikasz „Dalej” i „Zakończ”. 
 8. Gotowe
A po zainstalowaniu:
Po zainstalowaniu w folderze „Get FB friends” widzisz:
myFBfriends.exe
Właściwy program – I moduł – służy do pobierania listy Twoich znajomych
theirFBfriends.exe
Właściwy program – II moduł – służy do pobierania list znajomych Twoich znajomych 
 
chromedriver.exe  
Jest zewnętrzną – dodatkową – aplikacją powszechnie wykorzystywaną m.in. do różnych testów aplikacji internetowych, a w naszym przypadku jest niezbędny  i  będzie służył do symulowania użytkownika Facebooka – czyli w domyśle Ciebie.
 
Może się zdarzyć tak, że Twój program antywirusowy potraktuje chromedriver.exe jako zagrożenie (np. avast tak czasem robi) – wówczas możesz dodać wyjątek i powinno wszystko działać. Więcej w sekcji: „(dla nieufnych) Opis działania programu i fałszywe zagrożenia”. Zresztą podobnie może potraktować właściwy program (myFBfriends.exe czy theirFBfriends.exe)
 
Przed uruchomieniem.txt
Plik z treścią, którą czytałeś na etapie instalacji programu, a która odnosi się do tego co musisz zrobić przed uruchomieniem programu i w jakiej kolejności uruchamiać 😉
 
unis000,exe, unis000.dat 
Pliki odpowiedzialne za odinstalowanie aplikacji.  Jeśli się zdecydujesz na taki krok – będziesz mógł kliknąć wybrać „unis000.exe”. Odinstalować program możesz też z poziomu menu start.
MAC
 • chromedriver.exec
 • myFBfriends.exec
 • theirFBfriends.exec
 • Przed uruchomieniem.txt

Gdzie programy wykonalne mają tu rozszerzenie exec (UNIXowe)

KROK 4 
Stworzenie pliku dane.txt  a w nim w kolejnych trzech linijkach
 
Twój login do facebooka
Twoje hasło do facebooka
 
Plik ten jest niezbędny do prawidłowego działania, więc powinien znaleźć się w folderze „obok” : chromedriver.exe, myFBfriends.exe, theirFBfriends.exe i analogicznie na Macu.

MOŻLIWOŚCI PROGRAMU - OPIS PROGRAMU

Get FB Friends – to kompozycja dwóch prostych programów nieokienkowych (działają w konsoli):
 
Programy wykorzystują chromedriver.exe  (http://chromedriver.chromium.org/) – otwarte oprogramowanie do testowania aplikacji internetowych umożliwiające z poziomu instancji Google Chrome symulować zachowanie użytkownika. 
 
Ważne w skrócie:
 • Chromedriver.exe jest niezbędny do działania programów dlatego musi być z nimi w folderze.
 • Niezbędny do prawidłowego działania programu jest również utworzenie pliku tekstowego dane.txt (czytaj niżej jak utworzyć plik dane.txt) -z danymi dostępowymi do Twojego konta FB.
 • przed pierwszym uruchomieniem programu theirFBfriends.exe należy wcześniej uruchomić program myFBfriends.exe, który stworzy plik my-facebook-friends.xls 
myFBfriends.exe
 
Po uruchomieniu programu otwiera się okno konsoli (może nie kojarzy Ci się jakoś super) a w nim dostajesz podstawowe komunikaty o przebiegu programu – m.in co program robi, 
 
Tworzy w folderze głównym plik – arkusz (my-facebook-friends.xls) zestawiający Twoich znajomych z FB ( i podstawowe o nich informacje tj.: (imię nazwisko, link do ich profilu, informacja o ilości znajomych, link do strony z wykazem ich znajomych znajomymi).
 
Po każdym przebiegu programu myFBfriends.exe tworzy się w pliku my-facebook-friends.xls dodatkowy arkusz (na końcu) – o nazwie odpowiadającej dacie i godzinie jego utworzenia.
Tylko ten (tzn. najświeższy) arkusz posiada podstawowe formatowanie tj. ma ustawione odpowiednie szerokości kolumn.
Ważne: Podczas działania myFBfriends.exe nie może być otwarty plik my-facebook-friends.xls
Uruchamiając program theirFBfriends.exe warto abyś miał przed oczami otwarty plik my-facebook-friends.xls ponieważ program prosi o numery lub zakresy dot. znajomych
theirFBfriends.exe
 
Służy do sprawdzania znajomych znajomych.
Warunkiem jego zainicjowania jest przygotowanie wcześniej pliku: my-facebook-friends.xls – czyli uruchomienie: myFBfriends.exe, który stworzy plik my-facebook-friends.xls 
W kolejnych przebiegach będziesz mógł już korzystać z innych plików tj. plików ze znajomymi znajomego. Ale po kolei….
Program symuluje Ciebie, zatem widzi to co widzisz Ty.
Działanie programu odbywa się w konsoli (wierszu poleceń), która rządzi się swoimi prawami 😉. Pliki znajomych będą zapisywane w utworzonym przez program folderze znajomi”.
 
Pierwsze uruchomienie
 
W pierwszym uruchomieniu wybierzesz 0 aby wybrać do pracy plik my-facebook-friends.xls. Następnie z tego pliku podasz numer, numery lub zakres wierszy, odnoszący się do konkretnych znajomych z pliku własnych znajomych tj. my-facebook-friends.xls
 
Czyli np.
 • 5 – dla przygotowania zestawienia znajomych Twojego znajomego, który się znajduje w 5tym wierszu w pliku my-facebook-friends.xls
 • 5,10 – pozwoli stworzyć zestawienia znajomych osób, które znajdują się w pliku my-facebook-friends.xls odpowiednio w wierszu 5 i 10
 • 5-10 – pozwoli stworzyć zestawienia znajomych osób, które znajdują się w pliku my-facebook-friends.xls odpowiednio w wierszach 5,6,7,8,9,10 
 • all – pozwoli stworzyć zestawienia znajomych wszystkich znajomych osób, które znajdują się w pliku my-facebook-friends.xls (opcja najmniej testowana – bo aż strach pomyśleć, że miałbym czekać na wyniki dla np. 600 osób – to mogłoby już potrwać ok 20 godzin :))
 
Kolejne uruchomienia / Kolejna pętla

Program uruchamia się w pętli, zatem po wykonaniu jednego zadania, program pyta czy chcesz wykonać kolejne. 

W kolejnych uruchomieniach / pętlach będziesz mógł już odnosić się do stworzonych zestawień znajomych, tj. będziesz mógł odpytywać o znajomych znajomych wybranych osób, czyli wszystkich, którzy już mają swoje pliki w folderze znajomi. Załóżmy zatem, że w folderze znajomi są pliki: a, b, c… to podczas zapytania o wybór pliku do analizy możesz wpisać „0” dla my-facebook-friends.xls (tj. aby następnie generować listę znajomych jakiejś osoby z naszej listy) lub  a, b, c .. itp. aby program odniósł się do plików a.xls, b.xls, c.xls … itp. tj. generował listę znajomych dla osób wybranych z jakiejś listy a.xls, b.xls itp. 

(dla nieufnych) Opis "techniczny" programu i fałszywe zagrożenia

Wybacz to „dla nieufnych”. W domyśle dla każdego. To normalne, że dbamy o swoje bezpieczeństwo i niby dlaczego miałbyś mi jako autorowi programu bezgranicznie zaufać. Zatem jak wygląda kwestia bezpieczeństwa programu. 
 
I. chromedriver.exe
 
Poza moimi modułami, program wykorzystuje gotdowy program chromedriver.exe – który jest powszechnie używany przez programistów do testów lub takich przypadkach do symulowania działań użytkownika na stronie.
 
Chromedriver.exe pochodzi stąd:  http://chromedriver.chromium.org/ i zawsze możesz go pobrać na własną rękę.  Możliwe, że wersja chromedrvier.exe. która pobierzesz (jeśli się na to zdecydujesz) lub nawet ta, którą ja załączyłem będzie błędnie działała.
 
Koniecznie wówczas daj znać na maila: kontakt@tytanpracy.pl (z góry dziękuję).
 
Mimo powszechności używania chromedriver.exe programy antywirusowe prawdopodobnie będą chciały go zamykać / przenosić do kwarantanny – podobnie zresztą jak moduły właściwe tj. myFBfriends.exe i theirFBfriends.exe. Wówczas – przy założeniu, że mi ufasz, w „więcej opcji” (w przypadku avasta, z którego zrzuty załączam) – wybierasz dodawanie wyjątków. Ja akurat mam obecnie zainstalowanego avasta i podczas moich osobistych testów w ok 10% wyskakiwały mi okna z zagrożeniem. 

 W przypadku systemu Windows 8 i prawdopodobnie (bo jeszcze nie miałem jak przetestować) Windows 10 dodatkowo przy instalacji programu otrzymasz na 99% komunikat od Filtr Winsows SmartScreen. Podczas moich testów na Windows 8 wyglądało to: jak poniżej

Oczywiście przy opcji „zaufanie do twórcy programu” wybierasz „Uruchom mimo to”

Jak korzystam z chromedriver.exe?
 
Program uruchamia podstawową wersję przeglądarki chrome – maksymalizuje okno i robi takie czary mary, żebyś nie widział okna, a co za tym idzie, nie klikał w to co się dzieje w oknie gdyż to spowodowałoby błędy lub nieprawidłowe działanie. W rezultacie widzisz na pasku, że jest uruchomiony Chrome, ale nie widzisz okna. 
 
Tutaj ważna uwaga  i zarazem minus programu: NIE KLIKAJ w ikonę chrome na pasku, gdyż do również może spowodować wygenerowanie błędnych wyników lub błąd programu. Jeśli jednak chciałbyś poczuć się niczym NEO z Matrixa  (pamiętasz tę scenę z początku pierwszej części kiedy Neo ze słuchawkami na uszach śpi, a na jego komputerze dzieje się przeszukiwanie. Tak, to jest mniej więcej takie uczucie.) – to daj znać przygotuję kompilację programu z takim podglądem. Specjalnie dla Ciebie 🙂
 
 
To co się kolejno dzieje w oknie chrome to:
 • zalogowanie się na profilu
 • przejście do podstrony znajomych (swojej lub czyjejś – w zależności, którą opcje wybrałeś)
 • przejście (scrollowanie) na sam dół dynamicznie ładowanej strony,
 • pobranie strony i wyciągnięcie informacji o znajomych.  I tyle. 
 
Dalej już jest zapisywanie do plików, ale to już nie dotyczy chromedriver.exe
 
II Dane profilowe 
 
Aby program zadziałał musisz dać mu możliwość bycia Tobą, tj. zalogowania się na Facebook, dlatego w pliku dane.txt podajesz dane do logowania.
 
Powyższe dane program sczytuje i wykorzystuje  tylko i wyłącznie do zalogowania się na konto Facebooka, po to aby pobrać znajomych Twoich lub Twoich znajomych – w zależności, od opcji, którą wybrałeś. Te dane nigdzie nie są zapisywane, ani wysyłane. Jeśli ufasz, tzn. „ufasz” facebookowi, to mnie też możesz 😉

Errory i Warrrningi

Błędy które mogą wystąpić / błędy, które trzeba zignorować

 • Błędne działanie / zamknięcie programu może być spowodowane zamknięciem okna Chrome, którym steruje oprogramowanie. Zalecam, aby nie zamykać tego okna. Dobrze by było, abyś również w tę ikonkę nie klika. Kliknięcie może zakłócić pracę programu i wpłynąć na błędne wyniki (nie wchodząc w szczegóły minimalizując okno – bo taki jest efekt klikania – utrudniasz programowi orientacje w scrolowaniu.
 • Może się zdarzyć, że program stanie w miejscu i zawiesi się na jakimś komunikacie. Możesz śmiało zamknąć i uruchomić ponownie
 • W trakcie działania programu w konsoli mogą się pojawić informacje o rzekomym błędach – przykładowo (na screenie zaznaczono czerwonym) 
Takie komunikaty prawdopodobnie wynikają z błędów Chromedriver lub niekompatybilności (wersji) chromedriver.exe z Google Chrome. Nie odnoszą się jednak do działania programu, więc należy je potraktować informacyjnie. Oczywiście poświęciłem troszkę czasu na próbę ogarnięcia tego, ale .. hmm… nie udało mi się póki co 🙂
 
Ciąg dalszy nastąpi
 

FAQ

Tworzy się..
 
Po pierwsze upewnij się, że sprawdzasz najbardziej aktualny arkusz w pliku. Będzie najbardziej wysunięty na prawo.
 
Jeśli w tym arkuszu jest podejrzanie mała liczba znajomych (bo może być o jakiś procent – statystycznie 5-15% mniejsza niż ta którą deklaruje Facebook) -tzn. że wystąpił jakiś problem, którego nie zarejestrował program i nie wykonał swojej roboty jak należy.
 
Proponuję wówczas wyłączyć i włączyć jeszcze raz program. Proszę się ponadto upewnić czy na pasku nie ma uruchomionych jakichś instancji chrome działających „z polecenia” programu. Różnią się one od innych instancji chrome tym, że klikając je nie widać okna. Jeśli są takie, przed kolejnym uruchomieniem programu proszę je wyłączyć klikając prawym przyciskiem myszy i „Zamknij okno”

Nie musisz mieć. Wystarczy dowolny program który radzi sobie z arkuszami np. Open Office Calc.

Share: